دوشنبه 14 اسفند 1402 | En | Fa

شركت گروه سـرمایه‌گذاری كاركنان سایپا
SAIPA EMPLOYEES INVESTMENT COMPANY

دومین جلسه هم ­اندیشی مدیران ارشد گروه سایپا با نمایندگان منتخب سهامداران سميكو در شرکت سایپا

به گزارش روابط عمومی سمیکو دومین جلسه هم ­اندیشی مدیران ارشد گروه سایپا با نمایندگان سهامداران سميكو با حضور آقایان علي شيدائي عضو هیات­ مدیره و قائم ­مقام مدیرعامل در امور مالی و اقتصادی سايپا، احمد بذلي مدیرعامل و نایب­ رئیس هیات­ مدیره گروه سرمایه ­گذاری کارکنان سايپا، فیروز حسین زاده قائم مقام مدیرعامل سمیکو، مدیران عامل شرکت ­های گروه سمیکو، مدیران و نمایندگان منتخب سهامداران حقیقی 20 تیر ماه سال­ 1401 در سالن ارتباطات سایپا برگزار شد .

در ابتداي اين جلسه پس از تلاوت آیاتی از قرآن كريم، مدیرعامل گروه سرمایه­ گذاری کارکنان سایپا، از رویکرد حمایتی و مساعدت همه جانبه مدیریت محترم ارشد و اعضاء محترم هیئت مدیره شرکت سایپا تشکر و قدردانی نمودند و آن را فرصتی ارزشمند در مسیر توسعه کسب و کار گروه سمیکو ارزیابی کرد .

احمد بذلی یکی از چالش های اساسی در شرکت سمیکو را ضعف ارتباطی و تعامل مجموعه گروه سمیکو با ذینفعان شرکت بویژه سهامداران عنوان نمود و اظهار داشت برنامه هایی به جهت پوشش دادن این ضعف از جمله افزایش کانال های ارتباطی و نشست های فصلی و حضور مدیران گروه سمیکو در محل شرکت های گروه در دست بررسی و اجرا می ­باشد تا بتوانیم شاهد افزایش تعامل و حرکت مؤثرتر به سمت نتیجه گرایی و هدف باشیم چرا که لازمه تحقق اهداف یک مجموعه استفاده از تمام ظرفیت های موجود به خصوص ظرفیت بهره برداری از اندیشه ها، دانش و تجربه صاحبان اصلی شرکت که سهامداران می باشند را بعنوان بزرگترین و مهمترین ظرفیت برشمردند و بیان داشتند تحقق اهداف در سایه همدلی، هم افزایی و یکپارچگی اتفاق خواهد افتاد و برای دریافت نقطه نظرات همکاران محترم و سهامداران عزیز در مجموعه گروه خودروسازی سایپا اعلام آمادگی کردند .

سپس جلسه با گفتگو، تبادل­ نظر و مشارکت نمایندگان سهامداران ادامه یافت و دغدغه­ های سهامداران در قالب سئوالاتی به ­شرح زير مطرح که از سوی مدیران گروه سمیکو به نمایندگان سهامداران پاسخ داده شد:

            1 ـ علت کاهش 80 درصدی سود سال 1400 نسبت به سال 1399چه بوده است ؟

            رشد نامتعارف بازار بورس در سال 1399 دلیل سود بالای این سال مالی بوده است و همچنین افت نامتعارف سهام در سال 1400 سبب کاهش سود سال مالی منتهی به 1400 شده است .

2ـ با عنایت به تکلیف مجامع اخیر شرکت، بحث ورود به بازار سرمایه در چه وضعیتی قرار دارد؟

درخصوص ورود به بازار سرمایه، در ابتدا شرکت ورود به بازار اول و دوم شرکت فرابورس ایران را در دستور کار قرار داد، از همین ­رو امیدنامه شرکت تدوین و به همراه تمامي مدارک برای شرکت فرابورس ایران ارسال شد. در تاریخ 1400/08/04 جلسه هیات پذیرش فرابورس برگزار و به دلایلی همچون ترکیب دارايی­های سمیکو و سرمایه­ گذاری زیاد در سهام شرکت سایپا و سرمایه­ گذاری گروه صنعتی رنا و همچنین وثیقه­ بودن دارايی­های مذکور پذیرش در این بازار مورد قبول واقع نشد. در گام بعد درج نام شرکت در بازار پایه در دستور کار قرار گرفت که با طولانی­ شدن فرآیند رسیدگی به درخواست پذیرش، دوره تصدی هیات­ مدیره قبلی به پایان رسید. لذا در بهمن­ ماه 1400 مجمع عمومی عادی به­طور فوق­ العاده برگزار شد و هیات­ مدیره فعلی اداره شرکت را برعهده گرفت.

در حال حاضر فرآیند اخذ تأيید صلاحیت اعضاي جدید هیات­ مدیره که بسیار زمان ­بر است در دستور کار قرار دارد و پس از اخذ تأيیدیه، صورتجلسه تعیین سمت اعضاي هیات­ مدیره تهیه و پس از تأيید سازمان بورس نسبت به ثبت صورتجلسه تغییرات در اداره ثبت شرکت­ها اقدام خواهد شد. پس از این مرحله و اخذ گزارش تقویم اموال، مجمع عمومی فوق­ العاده جهت تغییر شخصیت حقوقی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام برگزار می­شود و درخواست درج در بازار پایه به شرکت فرابورس ارسال خواهد شد.

3ـ بحث فروش سهم تودلی سایپا در چه وضعیتی قرار دارد؟

علی شیدایی عضو هیات­ مدیره و قائم ­مقام مدیرعامل در امور مالی و اقتصادی سايپا قیمت­ گذاری دستوری و شکاف بین بهای تمام­ شده و قیمت فروش را دغدغه کل گروه سايپا دانست که هر روز پیگیری می­شود. درخصوص سهام تودلی سایپا عنوان كرد: گزارش کارشناسی در حال انجام است و قطعاً سهم را به قیمت مناسب واگذار می­ كنيم و هدف اصلی در فروش سهم فروش نقد به قیمت مدیریتی به خریدار صلاحیت دار میباشد .

 

4ـ علت عدم ثبت بخشی از افزایش سرمایه شرکت سمیکو چیست؟ مطالبات سهامداران چه زمانی به سهم تبدیل خواهد شد؟

در مجمع عمومی عادی برگزارشده در تاريخ 1400/04/02 اين نکته به شور گذاشته شد که انجام مرحله دوم افزایش سرمایه موجب متوقف ­شدن فرآیند ورود به بازار سرمایه می­ شود لذا تصمیم­ گیری در این­ خصوص را به سهامداران حاضر در مجمع واگذار كرد و مجمع هیات­ مدیره را مکلف كرد تا اقداماتی که فرآیند پذیرش در بازار سرمایه را با خلل مواجه می ­سازد متوقف كند. از همین­ رو برنامه افزایش سرمایه شرکت به محض ورود به بازار سرمایه پس از اخذ مجوز از سازمان بورس به جریان افتاده و مبالغ کسرشده از حقوق كاركنان و سهم کافرما به سهم تبدیل خواهد شد.

5ـ کسر مبالغ از حقوق كاركنان موسوم به 4 درصد تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

امکان کسر مبالغ از حقوق كاركنان تا زمانی که وارد بازار پایه شویم وجود دارد لکن مطابق برنامه اعلام ­شده پس از ورود به بازار پایه برنامه شرکت جهت تبدیل مطالبات به سهام از طریق افزایش سرمایه آغاز می­ شود.

 

در پایان مدیرعامل شرکت گروه سرمایه­ گذاری کارکنان سایپا در بخشی از سخنان خود به لزوم بازگشایی پنجره نقل و انتقال اشاره کردند و خاطر نشان ساختند در روزهای آینده تدبیری برای این مشکل بدون ایجاد مانع در مسیر بورسی شدن سمیکو اندیشیده خواهد شد .

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2018 By www.semico.ir All Rights Reserved
Powered By Semico