شنبه 10 خرداد 1399 | En | Fa

شركت گروه سـرمایه‌گذاری كاركنان سایپا
SAIPA EMPLOYEES INVESTMENT COMPANY

 

1- اگر سهامداری قصد خروج از سهامداری شرکت گروه سرمایه‌گذاری کارکنان سایپا را داشته و یا بازنشسته شده باشد، تکلیف مانده بدهی اقساط وام مشارکت افزایش سرمایه وی چه می‌شود؟

حالت اول: هنگام تسویه با شرکت متبوع به عنوان کسور محاسبه می گردد.
حالت دوم: هنگام فروش سهام در شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا از مبلغ کل قابل پرداخت کسر می شود.


2- پرداخت اقساط با توجه به تنفس یکساله از چه زمان آغاز می شود؟


از تیرماه 93 به بعد . لازم به ذکر است که مدت زمان پرداخت در کل باید به 8 سال برسد.


3- در بخشی از شرایط استفاده از تسهیلات چند برابری حقوق، اشاره شده که سهام تا پایان زمان اقساط (5 سال) آزاد نمی‌شود. آیا این امکان وجود دارد که به ازای واریز سالانه اقساط، آزادسازی سهام نیز انجام شود؟


فرایند تبدیل به سهام تسهیلات سهامدارانی که در افزایش سرمایه شرکت کرده اند در ابتدای امر انحام می شود . در واقع هر سهامداری که در افزایش سرمایه مشارکت کرده به میزان مشارکت خود سهام دریافت می کند. از طرفی چون اقساط وام تخصیص داده شده به صورت پلکانی است و بخش زیادی از آن در سال آخر (بیش از 30 درصد) مستهلک می شود بنابراین آزادسازی سالانه سهام در مجموع به ضرر سهامداران تمام می شود چرا که بر اساس دستورالعمل مشارکت در افزایش سرمایه ، پرداخت اقساط ( به ترتیب برای سال های اول تا پنجم 10، 13 ، 20 ، 25 و 32 درصد ) بر اساس میزان افزایش حقوق سالانه کارکنان طراحی شده به طوری که 30 درصد وام دریافت شده در سال پنجم تصفیه خواهد شد. به این ترتیب تا اتمام زمان اقساط ، سهام ناشی از افزایش سرمایه در وثیقه خواهد بود. به طور مثال اگر سهامداری تا سقف 5 میلیون تومان در افزایش سرمایه شرکت کند به همان میزان سهام دریافت می کند این میزان سهام تا زمان پرداخت کامل اقساط در وثیقه شرکت می ماند ، ولی سود تعلق گرفته به این سهام همچنان در اختیار سهامدار می ماند در واقع سهام تا سقف 5 میلیون تومان در مالکیت شما قرار دارد ولی تا زمان پایان اقساط اجازه قانونی برای فروش آن را ندارید.


4- آیا شرکت برنامه‌ای برای تبدیل به سهامی عام شدن دارد یا خیر؟


بر اساس تصمیم گیری های انجام شده در مجامع شرکت مقرر شده که سهامداران اصلی شرکت کارکنان گروه خودروسازی سایپا باشند . اگر بنا بر تبدیل شرکت از سهامی خاص به سهامی عام باشد ، امکان خروج کنترل شرکت از دست کارکنان سایپا وجود دارد و شاید دیگر کارکنان نتوانند سهامدار اکثریت باشند ، اما به هر ترتیب چنانچه مجموعه سهامداران به این تشخیص برسند که سهامی عام شدن می تواند به پیشبرد اهداف شرکت کمک کند به این سمت نیز خواهیم رفت. در واقع مجمع سهامداران شرکت است که در مورد آینده و تغییر ماهیت فعالیت شرکت تصمیم گیری می کند.

 

5- تا چه زمان سهامداران باید 4 درصد سهم خود را به حساب شرکت گروه سرمایه‌گذاری کارکنان سایپا واریز کنند؟


محدودیتی وجود ندارد و به هر میزانی که واریزی از سوی سهامداران انجام شود تبدیل به سهام نیز برای آنها انجام خواهد شد . سهامداران حتی تا زمان بازنشستگی چنانچه تمایل داشته باشند می توانند واریزی ها را داشته باشند و در صف سهامداران شرکت باقی بمانند.


6- آیا می توان برای انصراف از سهام به شخص دیگری وکالت داد ؟


منعی ندارد و امکان اینکه برای فروش سهام به شخص دیگری وکالت داد وجود دارد.البته این وکالت باید وکالت رسمی و محضری باشد.


7- متن وکالت نامه برای ارائه وکالت به شخص دیگر چیست؟


سهامداران از طریق واحد حقوقی شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا می توانند متن کامل وکالت نامه را دریافت کنند.


8- تا چه زمان یک فرد سهامدار شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا محسوب می شود؟


تا زمان واریز ماهانه وجه 4 درصد از سوی کارکنان و 3 درصد از سوی کارفرما سهامداری و تبدیل به سهم پا برجا خواهد بود. ضمنا سهامدارانی که انصراف می دهند نیز حتی پس از انصراف و دریافت وجه همچنان سهامدار شرکت سمیکو خواهند بود و آن بخش از وجوه که توسط کارفرما پرداخت و تبدیل به سهم شده است همچنان به نام سهامدار مورد نظر باقی می ماند تا زمانیکه به طور کامل با شرکت متبوع تسویه شود. و در صورتیکه از گروه خودروسازی سایپا خارج شوند می توانند به اختیار خود به عنوان سهامدار باقی بمانند یا کل سهام ناشی از 3 درصد و 4 درصد را واریز کرده و وجه آن را دریافت کنند.


9- آیا امکان انتقال سهام به طور مستقیم ( فروش توسط یکی از شاغلین و خرید توسط یکی دیگر از شاغلین گروه خودروسازی سایپا) وجود دارد؟ چه اقداماتی باید انجام داد؟
منعی در این خصوص وجود ندارد و اگر دو نفر از کارکنان گروه خودروسازی قصد خرید و فروش سهام سمیکو را فی مابین یکدیگر داشته باشند با مراجعه به دفتر اداره سهام این شرکت و تکمیل فرم های مربوطه می توانند به راحتی نسیت به نقل و انتقال سهام اقدام کنند.


10- آیا وجوهی که از سهامدار دریافت می شود بلافاصله تبدیل به سهام می شود ؟


معمولا این وجوه ریالی در مقاطع افزایش سرمایه تبدیل به سهام شده و تنها در صورت درخواست سهامداران پیش از این مقطع به عنوان سهام به نام این سهامداران می شود از این رو در صورتیکه هر یک از سهامداران این درخواست را داشته باشد می تواند با ارائه در خواست خود به اداره سهام نسبت به تبدیل وجوهش به سهام سمیکو ( به نرخ روز) اقدام کند.


11- شرکت سمیکو در چه زمینه هایی تا کنون سرمایه گذاری کرده است؟


خرید سهام سایپا ، خرید سهام شرکت رنا ، خرید سهام از طریق بورس و اوراق بهادار ، خرید زمین ایزد شهر ، راه اندازی 9 شرکت زیر مجموعه ، خرید ساختمان آرژانتین

 

12- برنامه سمیکو برای شرکت های زیر مجموعه اش چیست؟


هدف شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا ، ارتقای سطح کیفیت و گستره خدمات و محصولات است که بر اساس آن مقرر شد تمامی شرکت های زیر مجموعه گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا نسبت به بالا بردن کیفیت و گستره بازار محصولات و خدمات خود اقدام کنند.

در قدم بعدی ، سعی خواهد شد تا پروژه های اجرایی و بازارهای هدف شرکت های زیر مجموعه سمیکو به خارج از گروه سایپا گسترش یابد تا زمینه سودآوری بیشتری برای این شرکت ها فراهم شود.
در قدم بعدی طبق این اصل لازم است تا عملیات یکپارچه سازی سیستم ها در شرکتهای تابعه ، هماهنگ با شرکت مادر ( شرکت سرمایه گذاری کارکنان سایپا) صورت گیرد .
البته در صورتی که از اصلاح ساختار شرکت های زیر مجموعه نتیجه مطلوبی که مد نظر است حاصل نشده و یا در صورتی که این نتایج مطلوب و مورد تایید نباشد قطعا در قدم بعدی در مورد ادامه فعالیت های شرکت های زیر مجموعه تجدید نظر خواهد شد.


13- برنامه های آتی سمیکو در زمینه سرمایه گذاری چیست؟


پس از رفع موانع مربوط به هزینه 24 درصدی و بحث مالکیت سهام سایپا توسط شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در قدم اول سعی خواهد شد تا موانع عدم سودآوری را که در حال حاضر در برخی شرکتهای زیرمجموعه وجود دارد برطرف شود .


14- سهامداران چگونه می توانند از تعداد سهام خود اطلاع کسب کنند؟


سهامداران می توانند با ورود به سایت www.semico.ir در قسمت مربوط به سامانه سهامداران با وارد کردن کد سهامداری و کد ملی خود از میزان دقیق تعداد سهام خود اطلاع کسب کنند.


15- در صورت نداشتن کد سهامداری چه اقداماتی را باید انجام داد ؟


سهامداران می توانند با واحد امور سهام شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا تماس بگیرند.


16- آیا در صورت انصراف از سهام می توان به سرعت وجه حاصل از فروش سهام را دریافت کرد؟


در حال حاضر سعی می شود در کوتاه ترین زمان ممکن وجوه پرداخت شود.


17- چرا برای دریافت وجه حاصل از انصراف باید در انتظار ماند ؟


با توجه به این که ممکن است سهامداران دیگری نیز درخواست انصراف خود را ارائه داده باشند ، بر این اساس واحد سهام بر اساس زمان انصراف هر سهامدار و بر اساس اولویت زمانی نسبت به پرداخت وجه اقدام می کند .همچنین باید تشریفات قانونی انتقال سهام (پرداخت مالیات ، تاییدیه بورس، تاییدیه ثبت شرکتها) به خریدار جدید انجام گیرد از این رو مدت زمان بیشتری صرف می شود.

 

18- در صورتیکه یکی از سهامداران نیاز شدیدی به وجه سهام خود داشته باشد در چه صورت می تواند زودتر از موعد مشخص شده وجه خود را دریافت کند؟


این سهامداران باید مدارکی را که نشان از تعجیل و قرار داشتنشان در شرایط خاص باشد را به شرکت سمیکو ارائه کنند و پس از تایید توسط هیات مدیره در اولویت قرار می گیرند.


19- در صورتیکه سهامداری شاکی داشته باشد آیا امکان توقیف سهامش وجود دارد؟


با دستور قضایی این امکان وجود دارد.


20- آیا واریز وجوهی که از حقوق سهامداران کسر می شود و واریز وجه کارفرما هر ماه و در زمان مشخصی به حساب سمیکو واریز می شود؟


در صورتیکه شرکت های گروه واریز را به موقع انجام دهند این وجوه در هر ماه به حساب سمیکو واریز شده و برای سهامداران ذخیره می شود البته مواردی وجود دارد که شرکت ها با وجود کسر وجوه از سهامدار ، وجه حاصله و چک مربوطه را با تاخیر به سمیکو ارائه می کنند.


21- آیا در زمان انصراف با شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا (سمیکو) تمامی وجه سهامداران پرداخت می شود؟


در صورتیکه سهامدار مورد نظر همچنان در گروه حضور داشته باشد سهم 3 درصدی کارفرما و سهامی که از این محل به سهم تبدیل شده به عنوان سهام فرد باقی می ماند و فرد مورد نظر همچنان سهامدار شرکت است اما در صورتیکه از گروه خودروسازی خارج شده و تسویه کند ، وجه 3 درصد کارفرما نیز به سهامدار پرداخت شده و از این تاریخ به بعد شخص مورد نظر سهامدار سمیکو محسوب نمی شود.


22- آیا در صورتیکه سهامداری که قبلا انصراف از سهام داده می تواند انصراف خود را به طور مجدد لغو کند و سهامدار باقی بماند؟


این امکان وجود دارد . کارکنان می توانند با مراجعه به واحد مالی خود درخواست خود را برای کسر وجه 4 درصدی مجددا اعلام کنند.


23- چه مدارکی برای دریافت وجه سهام فروخته شده و واریز آن به حساب سهامدار نیاز است؟


با تماس تلفنی و هماهنگی و پس از آن با دردست داشتن شماره حساب بانک پاسارگاد و اصل کارت ملی، شناسنامه به امور سهام سمیکو مراجعه کنند.


24- سمیکو با وجوهی که هر ماه از سهامداران و شرکت های گروه خودروسازی سایپا واریز می شود چه اقداماتی را انجام می دهد؟


این وجوه در حساب شرکت باقی مانده و در زمان افزایش سرمایه و یا در صورت درخواست سهامدار قبل از افزایش سرمایه به سهم تبدیل می شود.

25- مدیرعامل و اعضای هیات مدیره را چه شخصی تعیین می کند؟

توسط سهامداران و در مجمع عمومی فوق العاده


26- برای انصراف از سهام باید چه اقداماتی را انجام داد؟

به امور مالی شرکت خود مراجعه و درخواست کتبی خود را ارائه کنند.


27- کارکنانی که به تازگی وارد گروه خودروسازی سایپا شده اند در صورتیکه تمایل برای خرید سهام سمیکو داشته باشند چه اقداماتی را باید انجام دهند؟

درخواست کتبی خود را به امور مالی ارائه داده و سپس یک نسخه از کارت ملی و شناسنامه را به شرکت سمیکو ارسال کنند.

 

 

Copyright © 2018 By www.semico.ir All Rights Reserved
Powered By Semico